Квітень 19, 2018

Відбулась нарада щодо ймовірних загроз від затоплення шахти “Юнком”, про яке оголосила т.з. “ДНР”

Отже. Шахта “Юний комунар” (Юнком) запущена в роботу ще в 1911 році. Шахта відмічалась великою загазованістю. За період 1959 по 1979 роки на шахті зафіксовано 235 викидів газу, 28 з яких закінчились смертю шахтарів.
16 вересня 1979 року, з метою зниження напружень в гірничих масивах, проведено підземний ядерний вибух (об”єкт “Кліваж”) на глибині 903 метри.


Внаслідок вибуху виникла порожнина (капсула) діаметром 5-6 метрів, навколо якої сформувалась зона зім”яття (зминання) і дроблення радіусом 20-25 метрів.
За офіційними даними у період 1979-2000 роках рівень радіоактивності в породах та шахтних водах перебував на фоновому рівні. (За неофіційними даними, рівень радіоактивності шахних вод перевищував фоновий рівень вдвічі, але, виходячи з політичних міркувань, цю інформацію вирішено було не виносити на загал.)

Останнє комплексне обстеження шахти “Юнком” відбулось в 1999 році. В 2002 році шахту, як неперспективну, вирішено було закрити.
Фазівцями було розроблено три ймовірні проекти закриття шахти:

– затоплення;

– водовідведення на сусідню шахту “Комсомольська”;

– безпосередній водовідлив.

В 2005 році Віктором Януковичем було прийняте рішеггя зупинитись на третьому варіанті. Офіційний мотив – збереження робочих місць (біля 150 чоловік при вартості робіт біля 1 млн дол США на місяць).

Організацією вибуху та моніторингом наслідків замались фахівці з РФ (“Арзамас-16”). Всі архівні документи зберігаються в Росії і всі листи з проханням надати інформацію залишились без відповіді.

Отже, висновки:

1. реальною ситуацією з радіаційною безпекою на об”єкті “Кліваж” сьогодні не володіє ніхто;

2. з моменту окупації “влада ДНР” не дає згоди на обстеження об”єкту міжнародними фаховими організаціями;

3. висока ймовірність того, що після підняття рівня шахтних вод, відбудеться забруднення річки Булавин і далі і Азовське море;

4. висока вірогідність масових підтоплень на окупованій території Донецької області з можливими егативними наслідками для територій, які котролюються Урядом України.

Без проведення комплексного обстеження, прогнозування наслідків затоплення шахти “Юнком” неможливе.