Липень 31, 2015

Інтерв’ю Георгія Туки “Твердження, що весь Донбас мріє про Росію – неправда”

Голова Луганської області Георгій Тука про свої пріоритети на новій посаді, про боротьбу з корупцією, контрабандою та проявами сепаратизму – в ексклюзивному інтерв’ю DW.

Киянин Георгій Тука 22 липня очолив Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію. До цього він не мав жодного досвіду роботи на державній службі, а працював у IT-компаніях, зокрема, на керівних посадах. Брав активну участь у подіях Майдану, згодом почав займатися волонтерською діяльністю. Голова волонтерського об’єднання “Народний тил”, яке займається допомогою українській армії.

Deutsche Welle: Які пріоритети Ви ставите перед собою на посаді голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації?

Георгій Тука: Головне – це підняти соціальний рівень населення, яке зараз мешкає на цій території. Оскільки більшість промислових підприємств опинилися на окупованій території, то Луганська область зараз практично перетворилась на аграрну. Додайте до цього більше 200 тисяч переселенців. А це створює проблеми з робочими місцями, навантаження на соціальну інфраструктуру, наприклад, лікарні та дитячі садочки.

З іншого боку, є позиція уряду щодо закриття шахт у Лисичанську в такий непростий для воюючої області час. А це робочі місця. Буду зустрічатися з прем’єром і ставитиму питання дуже гостро. На моє переконання, закрити зараз шахту – це все одно, що третині шахтарів запропонувати взяти зброю і піти на заробітки на ту сторону.

Чи обговорювалися вже якісь ідеї, як можна підняти соціально-економічний рівень населення Луганської області?

Я працюю лише п’ятий день. Є намагання з мого боку і я абсолютно відкритий до будь-яких ініціатив. Нарешті, сьогодні під час наради з місцевими підприємцями я у деяких із них побачив зацікавленість у розбудові Луганської області. В той же час, як мені повідомили, чимало приватних підприємців вивозять обладнання вглиб України, бо побоюються поновлення бойових дій. Яким чином зупинити цей процес я, чесно кажучи, поки не уявляю. Місцева громада пропонує провести переговори з урядом щодо зменшення податкового навантаження. Але я розумію, що зменшення бази оподаткування призведе до зменшення надходжень до бюджету.

Ви раніше казали, що один з Ваших пріоритетів – це боротьба з корупцією та контрабандою. Яким чином Ви плануєте боротися з ними?

Стосовно корупції. Виходячи з таємної інформації, у мене складається стійке враження, що раніше просто не було політичної волі дати команду “Вперед!”. Я це зробив у першу годину свого призначення і сподіваюся, що результати скоро будуть.

Що стосується боротьби з контрабандою та проявами сепаратизму, то враження в мене таке саме. Я вчора проводив нараду з силовиками, які, в тому числі, задіяні в боротьбі з контрабандою. І я бачу, як у цих хлопців горять очі і як вони готові шукати, знешкоджувати… Всі ж знали, що вона є, і просто кришується. Але вже третій тиждень працюють групи (мобільні групи з боротьби з контрабандою, до їх складу сходять співробітники СБУ, МВС, ДФС, прикордонники, волонтери – Ред.). Люди бачать, що це не якась там піар-акція, а ми надовго налаштовані діяти рішуче.

Така сама ситуація і у боротьбі з проявами сепаратизму. Є багато інформації від місцевих мешканців про тих посадовців, які не досить адекватно поводилися під час окупації. З такими людьми треба працювати через СБУ з прокуратурою. Щонайменше, їх негайно треба звільняти з будь-яких державних посад. В тому числі, з посад директорів та завучів шкіл. Для мене особисто це один з найважливіших напрямів: я не дозволю людям з таким світоглядом калічити наше підростаюче покоління.

З якими проблемами Ви вже стикнулися у своїй роботі на новій посаді?

Мене просто доводить до божевілля кількість бюрократичних перепон та кількість папірців, які я маю підписувати щоденно – це просто цілі валізи папірців. Крім того, бюрократичні обмеження, які не дозволяють мені діяти розсудливо. Наприклад, є більше 100 гектарів погорілого лісу, який треба негайно вирізати і віддати військовим на будівництво лінії оборони. Але це вирішує комітет у Києві – на нього чекати можна і п’ять років.

Чи є вже якісь успіхи?

Хвалитися поки нема чим. Це ж, вибачте, не фуру зупинити. Робота буде системною, а не показовою.

Як Ви самі вважаєте, те, що у Вас нема досвіду роботи на держслужбі, є радше Вашою перевагою чи недоліком?

Важко сказати. Перевага в тому, що я бачу, як треба робити, і у мене нема звички порівнювати з тим, як це можна робити. А з недоліками мені допомагають справлятися фахівці Адміністрації президента. Вони з першого дня працюють поряд зі мною вахтовим методом. І перш ніж я збираюся рубанути шаблею, вони досить кваліфіковано намагаються знайти шляхи, якими можна обійти ті чи інші перепони. Їхні функції – водити мене наче за руку по лісу цих бюрократичних інструкцій та постанов кабміну.

Чи привели Ви свою команду в адміністрацію, а чи працюєте з тією, яка залишилася від Вашого попередника Геннадія Москаля?

Процес іде. Я не вів за собою людей. По-перше, у мене не було часу. По-друге, оскільки я людина не з бюрократичного апарату, то моя команда – це люди з таким самим досвідом, як і у мене. По-третє, я розумію, що махати шаблею – це одне, а треба все-таки обережно зважувати кадрові перестановки. Бо тут працює чимало переселенців з Луганська. І, звісна річ, якщо я їх зараз невмотивовано виставлю на вулицю, для них це буде трагедія.

Ви відомі своєю жорсткою позицією щодо сепаратистів. А яке у Вас ставлення до мінських домовленостей?

Неоднозначне – як було, так і є. Головна мета – це звільнення території України від цієї наволочі. Але звільнити її можна різними шляхами. Я не вірю у шлях переговорів, я про це кажу давно. Але цей час, який умовно можна назвати перемир’ям, треба використовувати для зміцнення наших збройних сил.

Не таємниця, що в Луганській області багато людей, які підтримують сепаратистів – також на території, яка підконтрольна українському уряду. Яку інформаційну політику щодо них Ви плануєте проводити?

Я не можу сказати, що вже поспілкувався з усіма мешканцями, але твердження, що увесь Донбас начебто мріє про Росію – неправда. Звісна річ, такі прояви є, але хибно казати, що це на кожному кроці. Крім того, ні для кого не секрет, що багато років на Донбасі формувалася злочинна корумпована еліта, яка ще й досі залишається на місцевому рівні при владі. Чимало людей їх відверто ненавидить.

Джерело: http://www.dw.com