Вересень 5, 2018

С Святогорську другий день триває Форум з питань децентралізації, організований Програмою Розвитку ООН

Присутні голови ОТГ, мери міст, сільські голови, представники обласних та районних адміністрацій. Питань і проблем дуже багато: від «навіщо» до «коли»! Процес децентралізації на Сході має свої відмінності – триває війна. Наявність великої кількості військових підрозділів вносить свої корективи (зайняті земельні ділянки, оплата за використання води та електроенергії, обмежений доступ цивільного населення). Звільнення від сплати податків за землекористування значно погіршило фінансовий стан громад. Згідно Закону, держава має відшкодувати ці збитки, але вона цього не робить.

Чи доцільно створювати ОТГ вздовж лінії розмежування? Чому місцеві громади не проявляють активності в вирішенні проблем переселенців? Як владнати земельні суперечки в умовах війни? На ці, і багато інших, запитання відповіді має надати ВРУ внесенням змін у законодавстві.

Ще про одну загрозу казали всі спікери: катастрофічна нестача кадрів! Ігнорування цієї проблеми може призвести до негативного сприйняття громадами самої ідеї децентралізації. Дуже цікаві діалоги між мерами міст і сільськими головами: а, навіщо ви нам? а, що ми від цього матимемо? а, ви про нас забудете!..

Окрім того, сільські голови висловлювали обґрунтоване побоювання, що після об‘єднання з містами, села втратять представництво і… власний бюджет з можливістю самостійного прийняття рішень щодо його використання на потреби саме сільської громади. Домовились з керівництвом ПРООН про організацію такого Форуму в Києві з залученням керівників профільних міністерств.

На жаль, серед чиновників, які мають можливість приймати рішення, присутній лише я… Експерти та представники ОТГ можуть лише фахово виносити проблеми, але вирішення цих проблем покладено на інших людей, які проігнорували цей важливий захід…