Червень 28, 2017

На зустрічі з боснійським колегою обговорювали ті питання, які не звучать з трибун

1. Чому Сербія пішла вперед у вирішенні соціальних питань ВПО, ніж БіГ? Управління! Після Дейтонських угод створена Конституція Босніі і Герцеговини. Створена система прийняття рішень дуже неефективна, постійно гальмує і пробуксовує. Сербія створила єдиний державний орган з яким координували свої дії всі міжнародні донори. Окрім того, Уряд Сербії (і не тільки) мав єдине спільне бачення необхідності вирішення існуючих проблем.

2. Соціалні виплати. В БіГ для ВПО не існує ніяких соціальних щомісячних виплат. Тому ті проблеми, які має, наприклад, Грузія, БіГ не властиві.

3. Пенсіі. Проблема вирішувалась роками і не вирішена остаточно ще й досі. Так, є проблема “дабл-дп”, коли людина отримує пенсії в двох країнах. Лайф із лайф.

4. Єдина база обліку ВПО створена лише зараз. До цього кожен мав свою базу: Боснія, Герцеговина і Республіка Сербська. Лише зараз прийняте рішення про утворення єдиноі спільноі бази.

5. Програма “чотирьох народів” була впроваджена на допомогу тим людям, які бажають повернутись на попередні місця проживання. Але, виходячи з того, що минуло вже 20 років, бажаючих не дуже багато. Тому зараз більшість коштів направляються на соціалізацію ВПО.

6. Зловживання. На початковому етапі були випадки, коли ВПО, отримавши житло у власність від міжнародних грантів, продавали це житло. Така ситуація призвела до застосування низки запобіжників, а деякі організації взагалі відмовились брати участь у вирішенні житлових питань в подальшому