Жовтень 28, 2018

Кремлівські тези української політики. Теза 4

Хочу нагадати чудовий фільм «Місце зустрічі змінити неможна». Жиглов, Шарапов, Кирпич, Горбатий… Яскраві персонажі зіграні чудовими акторами!

Я хочу нагадати іншого персонажа. Промокашка! Пам‘ятаєте? Дрібний хуліган, яких в кримінальному світі називають «бакланами». Дрібнота, яка не має поваги. Образ чудово зіграний Іваном Бортніком: недалекий, істеричний і небезпечний персонаж. «На понтах , как на шарнирах».

Агресивний і недовірливий Промокашка, нападаючи на Шарапова, весь час шукав підтримки у авторитетного Горбатого. Поглядом, позою, словом.

Існує дієвий спосіб, яким часто користуються «баклани» – узагальнення. Якщо, наприклад, людина, яку атакує «баклан», у відповідь каже «Відчепись, сопля!», то «баклан», миттєво вопить своїм дружкам:

– Пацани! Він НАС «соплями» назвав!!!

Баклан використовує т.з. переадресацію. Він підміняє свою особистісь всією компанією!

До чого це я?

До того, що саме такий прийом зараз активно використовують про-кремлівські «баклани» нашої політики. Ви вже чули тезу «влада будь-кого, хто її критикує, називає «рука Кремля»? Останній раз я це чув від пані Марини Ставнійчук!

Уявіть собі ТВ-студію. Один з гостей, наприклад, каже:

– У вибухах арсеналів винен «А»! Він незміг ефективно використати виділені кошти!

Другий гість:

– Вибух арсеналу продемонстрував низьку ефективність захисту. Треба негайно провести розслідування і покарати винних!

Третій вступає:

– Так! Я погоджусь зі своїми колегами в цій чудовій студіі! Я теж вважаю те, що сталось – неприпустимим! Я вимагаю покарати винних! Ми надто багато коштів виділяємо на силовиків. Треба перерощподілити кошти на користь пенсіонерів (дітей, лікарів, вчителів, шахтарів…).

Ви розумієте різницю цих виступів?

Третій персонаж вимагає зменшити фінансування в час війни, чудово знаючи, що й тих коштів, які виділяються державою сьогодні, не вистачає в повному обсязі! Отже, цілком ймовірно, що Ви відреагуєте відповідним чином. Що Ви почуєте у відповідь?

«Ґвалт! Влада всіх, хто їі критикує, називає «рукою Кремля»!

Бінго! Потрійний ефект.

По-перше, третій персонаж штучно збільшує свою «кількість»: адже влада «рукою Кремля» називала не мене особисто, а й двох попередників.

По-друге, перенаправляється «вектор уваги» з тези про зменьшення фінансування на критику влади вцілому.

По-третє, викликає розгубленість у двох попередніх виступаючих: бачите, вас теж назвали «рукою Кремля»!

Вперше (в дорослому віці) я зіткнувся з такою системою захисту в ті часи, коли суспільство активно обговорювало загибель групи Андрія Галушенка (Ендрю). Тоді я звинуватив в цьому кількох бійців 92-ї бригади. Через деякий час я почув на свою адресу «Тука звинувачує і92 бригаду». Отак, легко і просто «вектор уваги» автори змістили з кількох негідників на весь багатотисячний колектив. Далі більше: «Тука звинувачує армію»!.. Довелось пояснювати тисячам чесних і порядних хлопців суть цієї провокації.

Точно так само діють і про-кремлівські «баклани».