Березень 19, 2018

Консолідація Заходу перед Російською загрозою: збіг обставин чи закономірність?

13 березня на сайті поважної організації Atlantic Councіl (Атлантична Рада) була опублікована стаття Пітера Дікенсона “Від Криму до Солсбері: час визнати глобальну гібридну війну Путіна”.

В цій статті автор досить ретельно вивчає події, пов”язані з Росією останнього періоду по всьому світу, і робить логічний висновок: головна проблема Заходу полягає в тому, що відсутнє розуміння того, що всі негаразди пов”язані між собою і становлять єдине ціле, а не низку окремих подій. Анексія Криму, війна на Донбасі, війна в Сирії, втручання в вибори в США та в референдум в Британії, спроба державного перевороту на Балканах та отруєння в Солсебрі – все це пазли однієї загальної системи – “гібридної війни”. Відповідно, і реагування на такі виклики має бути системним і консолідованим, а не відокремленим.

На міжнародній конференції в Польщі теж багато уваги приділялось аналізу всіх подій і необхідності розробки і впровадження консолідованої позиції щодо Росії. Деякі доповіді українських аналітичних центрів були дуже фахові і дуже яскраві! Дивуюсь, чому ці доповіді не мають загально-національного ефіру, а звучать в вузькому колі фахівців…

Повернувшись в Київ, наступного дня мав зустріч з доктором Сабіною Фішер (Німеччина). Пані Фішер досить знаний експерт в питаннях Східної Європи і Росії, постійно готує матеріали для низки європейських інституцій. Лише той факт, що російські пропагандисти постійно критикують доповіді пані Фішер, свідчить про загальний світогляд цієї людини. Ми розмовляли майже дві години, аналізуючи події в Україні і в Європі. Всі мої тези про російську загрозу для Європу, про армію колаборантів всередині самої Європи, про пасивність і беззахисність ЄС, про продажність і нерішучість європейських політиків, все абсолютно поділялось моєю співрозмовницею. Переконаний: теза про нагальну потребу об”єднання Заходу в боротьбі з Росією знайде відображення в наступних матеріалах доктора Фішер.

Сьогодні з”явилась стаття в Die Welt, присвячена діяльності екс-канцлера Німеччини пана Герхарда Шредера, якого називають “головним лобістом Кремля”. Мова, зокрема, йде про вплив пана Шредера на політику Німеччини і низки європейських країн через особисті потужні зв”язки в західному політикумі. Суміш політичного впливу Шредера і величезних коштів Газпрому створює загрозу існуванню Європейського Союзу як інституції.

Спостерігаючи за такими змінами в західних настроях, оптимістично сподіваюсь: час прозріння наближається. Звісно, було б наівним розраховувати на те, що Росія буде спокійно спостерігати за крахом своїх анти-західних політик. Маючи величезну лобістську армію по всій Європі, Росія буде мобілізовувати всі наявні ресурси, аби зруйнувати майбутній консолідований підхід Західного світу до вирішення “російського питання”. ЄС варто очікувати стрімкого загострення протистояння на всіх фронтах: економічному, політичному, культурному, інформаційному. Одночас, руйнуючи стійкість Євросоюзу, Росія все більше буде наочно демонструвати свої наміри. Чи вистачить у Заходу здорового глузду і розуміння невідворотності негативних наслідків загравань з Росією? Час покаже.