Травень 23, 2018

Європа залишається ласим шматком для російського ведьмедя

Перебуваючи в Відні в штаб-квартирі ОБСЄ ще два роки тому, під час доповіді по агресії Росії, я зазначав, що РФ буде посилювати втручання в справи ЄС, намагаючись послабити як окремі країни, так і Союз як організацію. Серед найбільш вірогідних “вразливих елементів”, я зазначав проблеми сепаратистських настроїв в Іспанії, наявність болючої проблеми в стосунках між Великобританією та Північною Ірландією, наявність проблем між Румунією та Угорщиною, посилення євро-песимістських настроїв у Європі в цілому.


Зараз компетента служба Іспанії (Національний центр розвідки) вперше зазначила про наявність зв”язків Росії з каталонськими сепаратистами. Небезпека, про яку я говорив у Відні, набирає ознак фактів. Попри наявність причинно-наслідкових зв’язків, попри наявність фактів щодо впливу Росії в процеси дестабілізації європейських країн, більшість політиків Старого Світу ще й досі залишаються прибічниками “діалогу”, не бажаючи виходити із зони комфорту.

Вчора, в черговий раз зустрічаючись з представниками Британії, я наголошував на необхідністі вибудови ефективних механізмів не лише власного регіонального рівня, але й загально-європейського. Розуміння загрози у британців є, спроби покращити власний захист від впливу РФ теж мають місце. Але, про колективну безпеку вищого рівня, на жаль, мови ще не йде.

Досить часто подібні думки українських політиків сприймаються європейцми зверхньо: мовляв, ми розуміємо ваші побоювання, але вони стосуються вас, а не нас. Шкода! Адже сита і розслаблена Стара Європа залишається ласим шматком для російського ведьмедя.