Січень 10, 2017

ЕКОНОМІЧНА СКЛАДОВА БЕЗПЕКИ

Вчора завершив вивчати матеріали Національного інституту Стратегічних досліджень “Світова гібридна війна: український фронт”. Зокрема розділ “Економічний вимір гібридної агресії”. Дуже фундаментальний аналіз причин і наслідків, дослідження ланцюжків, висновки.


Я вже писав про те, що на мою думку, економічній безпеці України приділяється зараз надто мало уваги. Зокрема – в ЗМІ. Так, значно легше ранком подати персонажа “А” в ефірі як “політолога-міжнародника”, в обід – як “експерта”, а на вечерю – як “військового експерта”.Для того, щоб досліджувати економічні зв”язки і наслідки їхнього розриву, треба мати фах, знання та найменьшу уяву про предмет. Значно легше волати про “дайте атомную бомбу”, не маючи відповіді ні на запитання “скільки кощтує?”, ні на запитання про можилві наслідки.

Я не буду зараз наводити чисельні цифри і таблиці з матеріалу. Я просто нагадаю певні факти, про які ми вже забули.

Отже.

Торгівельну війну з Україною Росія вела вже давно. Ми, схоже, призабули “молочні”, “трубні”, “металеві”, “газові”, “м”ясні” і ще багато інших воєн, які вчиняв “старший брат”. З 2013 року взаємна торгівля скорочувалась постійно: з майже 40 млрд дол в 2013, потім до 21 млрд в 2014 і до 11 млрд в 2015 роках відповідно.

Варто зазначити, що в різних секторах економіки зміни відбуваються різними темпами. Стрімке скорочення не могло не позначитись на економічному стані держави, адже швидко знайти альтернативу вкрай складно. З перших днів агресії Росія дуже активно почала діяти на енергетичному напрямку.

Корисно нагадати, що Росія, як агресор, використовувала різні способи впливу: фізичне захоплення об”єктів, припинення функціонування об’єктів, фізичне знищення об”єктів. Це стосується не тільки окупованих територій. Варто згадати два вибухи на газогоні Уренгой-Помари-Ужгород в травні та в червні 2014 року. Також була захоплена газокомпресорна станція в Херсонській області яка забезпечує подачу газу із шельфового родовища газу в Азовському мору до міста Генічеськ.

Захоплені бурильні установки та газопроводи, що забезпечують видобування та подачу газу із Одеського родовища Чорного моря, яке знаходиться на шельфі України менш ніж в 100 км від українського берегу, тоді як до найближчої берегової точки окупованого Криму понад 150 км.
Після початку подій на Донбасі, Україна, опинилась в стані гострого дефіциту антрацитового вугілля, необхідного для роботи ТЕС та ТЕЦ.

Нагадаю, в листопаді-грудні 2014 року стояли 22 блоки ТЕС, загальною потужністю 5,5 ГВт.
Росія використовувала скрутне становище не тільки руйнуючи залізницю та мости на лінії зіткнення, але й штучно блокуючи офіційни поставки енергетичного вугілля власного видобутку. Саме таким брутальним шантажем Кремль примусив Україну укласти Угоду про нерегопостачання Криму, як “складової РФ”.

Станом на кінець 2013 року видобуток газу в Чорному та Азовсбкому морях склав 1,6 млрд, а в найближчи роки планувалось збідбшення видобутку до 5 млрд. кубів. Варто зазначити, що це лише 4% від загальної потужності економічно та технічно можливих родовищ. В той самий час, Росія, вдаючи “голуба миру” почала “гуманітарне постачання” газу на неконтрольовану територію, виставляючи рахунки українській стороні!

В цьому році Уряду вдалось позбутись залежності від вугілля марки “А” для потреб ЦентрЕнерго та (частково) ДТЕК, закуповуючи його закордоном. Повністю відмовитись від цієї продукції ми ще не можемо – не вистачає потужностей перевалки в наявних портах, відчувається дефіцит рухомого складу УкрЗалізниці.

Всю цю невеличку частку інформації я викладаю лише для того, щоб ті з вас, хто вміє і хоче читати і думати, зрозуміли – в якому важкому становищи опипнилась держава не лише на лінії фронту!
Я й досі не розумію, чому кваліфіковані урядовці віддають ефіри для маніпуляцій “войовничим дилетантам”, для яких і “атомну бомбу” повернути і “перевести всі генерації на вугілля марки Г” – елементарно? Чому різного роду “експерти” весь час несуть з екранів ТВ відверту ахінею, формуючи негативний імідж Уряду, а самі урядовці виходять на ефіри “з-під палки”?

Я, як працівник виконавчої гілки влади, не розумію, чому ми довзоляємо весь час себе обливати брудом, замість того, щоб відкрито і відверто розповідати про те, що БУЛО, що є ЗАРАЗ і що ми ПЛАНУЄМО зробити?

Вчора відбулась чергова “зарада” – частково поновили подачу води на Луганщину. Миттєво повилазили “експерти” – ЗРАДА!!! Спробую пояснити недолугим.

По-перше, вода належить до гуманітарної складової (до відома “експертів”, ні газ, ні електроенергія до цього відношення не мають!) і ми, як держава, не маємо жодного права “карати” населення спрагою. Україна постачала воду на НКТ, не отримуючи належних грошових надходжень – ЗРАДА!!!
Україна не може отримувати кошти від псевдо-влади ОРДЛИ – шлях до легитимізації і… ЗРАДА!!!
Весь час Москва нам підсовувала для розрахунків ОРДЛівських мерзотників – ми відмовлялись. ЗРАДА!!!

Нарешті, нам вдалось примусити окупантів винайти спосіб перерахунку коштів через посередників. Перші кошти надійшли. Але, знову – ЗРАДА!!!

Мушу зазначити, що у більшості “експертів-блокувальників” очі стають квадратними, коли вони дізнаються, що вода каналом спочатку постачається в Донецьк, а вже з Донецька – в Маріупіль.
З відчуттям “відкриття Америки” пан Грішин (Семенченко) викриває “злочинну владу”, яка надає дозволи на постачання на НКТ двигунів, гальмівної рідини, пального, електричного кабелю і таке інше. Ото відкрив так відкрив! Ціле шпигунське гніздо викрив!

Ну, тоді відкрию пану депутату ще одну Америку: лише в складі УкрЗалізниці на НКТ зараз працює біля 20 тисяч працівників. Для того, щоб їздив рухомий склад, потрібні запасні частини і пальне, для того, щоб чинити пошкоджені ЛЕПи потрібен кабель, для того, щоб працювали шахти – потрібні електричні двигуни! Навіть для того, щоб відкачувати воду з непрацюючих шахт (аби уникнути екологічної катастрофи з підтопленням) потрібні трубопровід та насоси! ЗРАДА!!!

Я чудово розумію, що в такій складній ситуації завжди знайдуться ті, хто захоче “погріти рученята” – і бізнесмени, і чиновники. А, у нас що, не крадуть на лікуванні? У нас наведений лад в використанні землі? Але, навіть таким “експертам” не спадає на думку агітувати за відмову від лікування або відмову від обробки землі!

Сподіваюсь, мене почують і мої колеги-урядовці і зрозуміють: годі вже мовчки спостерігати на цих “експертних лайнометів” – обов’язок влади – спілкування з людьми! Ви маєте не зачитувати статистичні дані, а доступною мовою пояснювати нашим людям ЩО і ЯК ми з вами робимо, чого прагнемо і яким чином намагаємось досягти поставленої мети.

Тільки чесним і відкритим спілкуванням можно утримати довіру народу.

p.s. Для особливо пильних: цей пост я набрав ще вчора пізно ввечері, коли почув на 112-му “блокувальника-Семенченка” і “атомного бомбіста-Рабіновича”.